Maltezáček se hodí pouze pro ty, kteří neberou česání jako zbytečnou ztrátu času a jsou ochotni a schopni věnovat denně jejímu pročesání a kartáčování minimálně 10 minut času. U výstavního jedince trvá udržování kvalitní srsti o poznání delší dobu (většinou asi 1 hodinu). Pokud je o srst pravidelně pečováno, nejenže je krásná, ale v bytě také takřka nenarazíte na bílý chlup. Maltézský psík totiž nemá podsadu, tedy nelíná, ale uvolňují se dlouhé chlupy, které se odstraní při kartáčování a česání. Dlouhosrstý pes opravdu není pro každého člověka. Jeho srst, má-li být krásně dlouhá, potřebuje neustálou péči a většinou i nemálo finančních prostředků na kvalitní šampóny, balzámy a krémy. Při výběru jakékoliv kosmetiky je nutné myslet na to, že srst musí být bílá. Ještě před koupí maltezáčka je nutné dobře si rozmyslet, zda chcete pejska pouze na mazlení a pro potěšení, nebo i pro výstavní účely a případně chov. Ceny za štěně se totiž v těchto případech výrazně liší a navíc je nutné dobře zvážit a informovat se, od kterého chovatele štěně koupit.
Ovšem již malé štěně si musí zvykat na manipulaci a česání, protože jinak se ji v pozdějším věku bude značně bránit. Zpočátku (pár dní po příchodu od chovatele) zvykejte štěně na dotyk a hlazení kartáčem a hřebenem, postupem času jej naučte ležet na boku, a nakonec také na zádech. Není to nic snadného a vyžaduje to mnoho trpělivosti, protože po zlém nedocílíte ničeho jiného, než že z maltezáčka uděláte neurotického psa, který při pohledu na hřeben uteče pod postel a bude se nepříčetně jakékoliv manipulaci bránit.
Vždy se srst nejdříve vykartáčuje, aby se zbytečně nepotrhala a nevyškubala, a poté se vyčeše hřebenem. Na zacuchanou srst můžete nanést různé kosmetické přípravky, které rozčesávání zjednoduší. V žádném případě se neschylujte k tomu, že každý kousek zcuckovatělé srsti jednoduše vystřihnete nůžkami. Dlouhé a kvalitní srsti sahající až na zem, se u svého maltezáčka při správné péči, zručnosti, znalosti a v neposlední řadě při velkých dispozicích daného jedince ke kvalitní srsti, dočkáte nejdříve za jeden rok. Jelikož srst dorůstá poměrně dlouhou dobu, je nutné si uvědomit, že jakýkoliv zásah do srsti (ostříhání kvůli veterinárnímu zákroku, štěňatům apod.), zapříčiní minimálně roční neúčast na výstavách. Proto je více než běžné, že maltezáčci-feny mají nejdříve výhradně výstavní kariéru, a poté chov bez výstav, a také bez srsti dlouhé až na zem.
Asi od pěti měsíců nanášejte na srst speciální olej, aby se srst nelámala, nevysychala a stala se kvalitní. Nesmí být tzv.krepatá. Každopádně se to s olejováním nesmí přehánět. Také ne každý druh oleje je vhodný. Někteří chovatelé jej používají minimálně a dávají přednost “superkrému”, který se nanáší po koupeli a dále se již neoplachuje. Názory chovatelů na četnost koupání maltézského psíka se velice různí. U psíka “pro potěšení”, tedy maltezáčka, který neabsolvuje jednu výstavu za druhou, postačí asi jednou měsíčně. Kdežto výstavní maltezáček je koupán za pomoci nejkvalitnější kosmetiky častěji - dle absolvování jednotlivých výstav. Aby jste u maltezáčka docílili nepolámané, kvalitní a stejnoměrně dlouhé srsti, je ji třeba natáčet, neboli balíčkovat. Pokud se chcete věnovat výstavám, balíčkování srsti je takřka nezbytné. Na tyto papírové natáčky, stejně jako na sepínání ofiny do culíku a česání, je potřeba zvykat již mladého maltezáčka. Balíčky by neměly být psíkovi ponechány delší dobu, než je nezbytně nutné.
V sychravém počasí, ale také v zimním období, je často poměrně velkým problémem udržet jeho krásně bílou a dlouhou srst čistou. Sebere totiž každou nečistotu, a tak se musíte mimo jiné připravit i na poměrně časté sprchování tlapek a bříška.
Udržet srst ve výstavní formě opravdu není nic jednoduchého, ale kdo se naučí o ni správně starat, nikdy nebude litovat, že maltezáčka má. Přesto udržet více než dva maltezáčky ve špičkové výstavní formě je pro jednoho člověka takřka nemožné. Částečné ostříhání srsti skoro nic neřeší, neboť srst plstnatí povětšinou blízko u kůže. Přesto se krátká srst podstatně lépe udržuje.
Pracnost péče o srst je vyvážena dobrým zdravím maltezáčků. Opravdu jen zřídka se u něj vyskytuje nějaké vážnější genetické onemocnění. Za zmínku snad stojí častější výskyt příliš dlouhé srsti na horním víčku, která může způsobit soustavné dráždění oční bulvy. Tomu se předchází opatrným ostříháním těchto chlupů. Ještě je potřeba upozornit na péči o jeho chrup, neboť není ušetřen nadměrným výskytem zubního kamene.
Častým, zejména estetickým problémem, je zabarvení srsti okolo očí a mordy. Snad u žádného jiného plemene není slzení oka tolik patrné jako u maltézského psíka. U některých jedinců nadměrné slzení může být způsobeno i zánětem spojivek, proto je vhodné zeptat se na příčinu veterinárního lékaře. Většinou však postačí pouhý pohled do očí maltezáčka, aby jste rozpoznali, zda jsou oči zdravé či nikoliv.
Tmavému zbarvení srsti okolo očí a mordy je již v dnešní době možné předcházet používáním různých kosmetických prostředků - roztoků, gelů a pudrů, kterými se nahnědlá barva čistí-bělí. Srst nevýstavního psa je vhodné kolem očí velmi, velmi opatrně sestřihnout na krátko (nebo vyhledejte pomoc v psím salónu). Také samotné oční bulvy je vhodné maltezáčkovi čistit každý den a udržet tak funkčnost očních kanálků odvádějících z očí nadměrnou vlhkost.
Maltezáček je velice elegantní. Jeho chůze je volná, v klusu se pohybuje krátkými a velmi rychlými kroky. Vysoce, hrdě a ušlechtile drží hlavu a pokud jeho srst dosahuje až na zem, při pohybu působí “jakoby jel”. Výška psa je 21 -
Štěňata se někdy rodí s lehkým béžovým zbarvením na uších a na hřbetě. Většinou asi v pěti měsících tyto skvrny zmizí, ale není to až tak zcela pravidlem. Maltezáčci jsou dlouhověcí, někteří jedinci se dožívají až 19 let, i když průměrný věk je asi 16 let.
****************************** ****************************